Chirurginė intervencija
Rinktis chirurginę operaciją ar ne – štai koks klausimas
Atliekant operaciją pašalinamas patologinis skydliaukės audinys.
Ši operacija yra veiksmingiausias sprendimas gydant daugelį skydliaukės ligų ir jos poveikis yra juntamas iš karto.
Tik gydytojas gali nuspręsti, kokią gydymo taktiką ir vaistus pasirinkti.


Operacijos tikslas – galutinai pašalinti visą pažeistą skydliaukės audinį ir išsaugoti visų struktūrų ir organų, esančių artimiausioje skydliaukės aplinkoje, funkciją.
Operacija turi ir privalumų, ir trūkumų. Pagrindinis privalumas yra tas, kad pažeistą skydliaukės audinį galima greitai pašalinti. Teisingai atlikus operaciją, tokia perteklinė funkcija pašalinama visam laikui. Tačiau gali būti tam tikrų komplikacijų. Atliekant operaciją gali būti pažeistas balso stygų nervas, o tai blogiausiu atveju gali lemti visą gyvenimą trunkantį užkimimą. Taip pat gali būti pažeista mažoji prieskydinė liauka.
Sergant skirtingomis skydliaukės ligomis atliekamos skirtingos operacijos. Sergant Greivso liga, kurios negalima išgydyti vaistais, tenka pašalinti visą skydliaukę, nes pažeidžiamas visas skydliaukės audinys. Jei bus paliktas bent nedidelis pažeisto audinio gabalėlis, po operacijos skydliaukė vėl bus pernelyg aktyvi.
Funkcinės autonomijos atveju pašalinamos tik tos skydliaukės dalys, kurios gamina per daug skydliaukės hormonų. Dažnai būtent šioje dalyje būna karštasis mazgas. Jei skydliaukė yra su mazgais, atliekant operaciją bus pašalintas visas organas.
Atliekant radikalią chirurginę operaciją šalutinio poveikio rizika yra didesnė. Su balso stygomis sujungtas nervas yra plonas kaip plaukas ir labai jautrus. Kai jis yra pažeidžiamas, gali atsirasti užkimimas.
Dar vieną komplikaciją gali sukelti prieskydinių liaukų, kurios yra labai mažos ir išsidėsčiusios tiesiai už skydliaukės, pažeidimas. Paratiroidas kontroliuoja kalcio kiekį kraujyje. Jei atliekant operaciją jis pažeidžiamas, gali tekti ilgai vartoti kalcį ir vitaminą D.
Po operacijos reikia visą gyvenimą vartoti skydliaukės hormonų tabletes, nes per mažai aktyvi skydliaukė yra tiesioginė skydliaukės audinio pašalinimo pasekmė.
Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, skydliaukės vėžio atveju, sprendimą dėl operacijos ar gydymo radioaktyviuoju jodu priimti nesunku. Šiuo atveju vienintelis pasirinkimo variantas yra operacija. Kai galima rinktis iš dviejų galimybių, pacientas turėtų įsiklausyti į savo vidinį balsą, nes svarbu, kad gydymui pritartų pats pacientas. Jei yra tam tikrų abejonių dėl radioaktyviojo jodo, galima pasirinkti operaciją. Jeigu negalima liesti gerklės, galima rinktis gydymą radioaktyviuoju jodu. Tačiau svarbu viena – reikia ko nors imtis. Sprendimas negali laukti.
SVARBU.
Ši informacija netaikoma savidiagnostikai ir dėl diagnozės nustatymo raginame kreiptis į gydytoją.
Diagnozę nustatyti ir sprendimą dėl gydymo priimti gali tik asmeniškai jus apžiūrėjęs gydytojas.
Skydliaukės sutrikimo ar ligos simptomai:
Simptomai gali būti su skydliauke susijusios ligos požymis. Jas gali diagnozuoti tik gydytojas.
Skydliaukės sutrikimų valdymas:
Nustatęs tikslią diagnozę, gydytojas imasi skydliaukės ligos gydymo. Kad pacientas kruopščiai laikytųsi gydymo plano, jis turi būtinai įsitraukti į skydliaukės būklės valdymą.