Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jodas ir kiti mikroelementai

Mikroelementų svarba skydliaukei

Jodas 

Didelę dalį būtino jodo organizmas gauna su maistu. Kai mityba yra subalansuota, padidinti arba sumažinti jodo kiekį reikia tik tam tikrais atvejais.

Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims jodo reikia daugiau. Šiuo gyvenimo laikotarpiu svarbu stebėti, ar jodo suvartojama pakankamai. Tai galima padaryti vartojant daugiau maisto produktų, kuriuose yra jodo, arba maisto papildų su jodu. Maisto papilduose jodo dozė neretai yra gana didelė. Šių maisto papildų ar multivitaminų preparatų vartojimas ilgesnį laiką gali turėti įtakos skydliaukei. Rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.

Kita vertus, yra tam tikrų regionų ir vietovių, kuriose jodo trūksta, kaip kad daugelį šimtmečių buvo Europoje, ir ten gūžys buvo plačiai paplitusi liga.

Dėl to pastaraisiais metais valgomoji druska yra papildoma jodu. Joduotos druskos galima nusipirkti parduotuvėse. Jei norite naudoti druską be jodo, galite rinktis specialių rūšių druską, pavyzdžiui, akmens arba Himalajų. 

Kartais joduota druska taip pat naudojama gyvūnų maistui. Jodas į žmogaus organizmą patenka su mėsa.

Taip pat yra mineralinių vandenų, kuriuose yra gana daug jodo. Šiuo atveju reikėtų būti ypač atidiems. Įprastame vandentiekio vandenyje jodo paprastai yra labai nedaug.

Yra ir kitų jodo šaltinių, pavyzdžiui, pienas, sūris ir pieno produktai, taip pat vištų kiaušiniai. Jodo yra jūrų žuvyse ir kituose jūros gėrybėse, tačiau gėlavandenėse žuvyse jo nėra. Tas pats pasakytina ir apie dumblius, kurie dažnai naudojami kaip tirštiklis gaminant daug maisto produktų, pavyzdžiui, ledus, pusgaminius, dantų pastą, padažus ir kt. 

Galbūt prisimenate menkių kepenų aliejų, kuriame, kaip ir visuose žuvų taukuose, yra vitaminų, riebalų rūgščių ir jodo.   

Nusprendus vartoti maisto papildų, kuriuose yra jodo, prieš tai reikia išsiaiškinti, ar nesergate skydliaukės ligomis.

Maistas, kuriame yra jodo ir kitų mikroelementų. Yra joduota druska, riešutai, kiaušiniai, pieno produktai.
Maistas, kuriame yra jodo ir kitų mikroelementų. Yra joduota druska, riešutai, kiaušiniai, pieno produktai.

Jei skydliaukė negauna pakankamai jodo, ji palaipsniui didėja (susidaro gūžys), nes stengiasi patenkinti skydliaukės hormonų gamybos poreikį. Visame pasaulyje jodo trūkumas yra dažniausia skydliaukės padidėjimo ir gūžio priežastis. Gūžio viduje gali atsirasti mazgų.

Jei hormonų kiekis yra normalus, jodo tabletės gali subalansuoti jodo trūkumą, taip pat sustabdyti gūžio augimą arba padėti jo išvengti. 

Tik gydytojas gali nuspręsti, kokią gydymo taktiką ir vaistus pasirinkti.

Kiti mikroelementai

Selenas yra netolygiai žmogaus organizme pasiskirstęs mikroelementas. Daugiau nei pusė jo yra skydliaukėje. Tačiau mokslininkai dar nežino tikslaus seleno vaidmens skydliaukėje.
Tik keliuose maisto produktuose yra didelis seleno kiekis – ypač riešutuose (žemės riešutuose ir pistacijose) ir kai kurių rūšių žuvyje. 

Dėl papildų vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Geležies trūkumas taip pat gali tiesiogiai paveikti skydliaukę. Skydliaukės hormonų gamyba priklauso ne tik nuo jodo, bet ir nuo geležies, tačiau jos reikia dar mažiau.

Tokie mikroelementai kaip cinkas ar varis skydliaukei daug reikšmės neturi. 

Vitamino D trūkumas gali paveikti skydliaukę, tačiau to priežastys dar neišaiškintos. 
Sergant autoimuninėmis skydliaukės ligomis dažnai rekomenduojama dieta be glitimo. Tačiau taip būna tik retais atvejais. 

Aplinkos veiksniai gali turėti neigiamos įtakos jodo pasisavinimui. Su maistu ir geriamuoju vandeniu gaunant daugiau nitratų, didėja jodo trūkumo rizika. Rūkymas gali skatinti gūžio formavimąsi.

Aplinkos veiksniai gali turėti neigiamos įtakos jodo pasisavinimui. Su maistu ir geriamuoju vandeniu gaunant daugiau nitratų, didėja jodo trūkumo rizika. Rūkymas gali skatinti gūžio formavimąsi. 

    SVARBU.

Ši informacija netaikoma savidiagnostikai ir dėl diagnozės nustatymo raginame kreiptis į gydytoją.

 Diagnozę nustatyti ir sprendimą dėl gydymo priimti gali tik asmeniškai jus apžiūrėjęs gydytojas. 

Skydliaukės sutrikimo ar ligos simptomai:

Simptomai gali būti su skydliauke susijusios ligos požymis. Jas gali diagnozuoti tik gydytojas. 

Skydliaukės sutrikimų valdymas:

Nustatęs tikslią diagnozę, gydytojas imasi skydliaukės ligos gydymo. Kad pacientas kruopščiai laikytųsi gydymo plano, jis turi būtinai įsitraukti į skydliaukės būklės valdymą.