Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Skydliaukės hormonai

Gydymas skydliaukės hormonais

Tabletėje esantys skydliaukės hormonai yra gerai toleruojami. Naudojant tinkamą dozę šalutinis poveikis pasireiškia retai  

Gydant per mažai aktyvią skydliaukę, tabletės padeda gauti būtent tiek skydliaukės hormonų, kiek jų trūksta dėl to, kad skydliaukė negali jų pagaminti pakankamai. Šalutinis poveikis gali pasireikšti tik tuo atveju, kai tabletėse yra per didelė skydliaukės hormonų koncentracija. 

Skydliaukės hormono kiekis nurodomas mikrogramais. Regionuose, kuriuose trūksta jodo, galima vartoti tabletes, kurių sudėtyje yra gryno tiroksino ir jodo.  

Yra kombinuotų preparatų, kuriuose yra abiejų rūšių tiroksino (T3 ir T4), tačiau jie gali būti tinkami tik pacientams, kuriems yra sutrikęs T4 virtimas T3 hormonu. 

Palaikomajam hipotirozės gydymui netinka skystas tiroksino preparatas ir gryno T3 hormono tabletės. 

Kai kuriais atvejais gali būti tikslinga vartoti želatinos kapsules, nes jos gali pagerinti skydliaukės hormono absorbciją virškinimo trakte.   

Visi šie aprašyti vaistai gaminami kontroliuojamomis sąlygomis, jų dozės yra tiksliai žinomos, o absorbcija į žmogaus organizmą – ištirta. 

Be sintetinių skydliaukės hormonų, taip pat yra ekstraktų, kurie gaminami iš gyvūnų skydliaukių (dažniausiai iš kiaulių arba karvių). Tačiau vartojant šiuos preparatus nustatyti tikslios dozės neįmanoma, nes tai yra hormonų mišinys. 

Vartojant skydliaukės hormonų preparatus būtina atsižvelgti į tai, kad jie absorbuojami virškinimo trakte. Įsisavinimui gali turėti įtakos daug veiksnių, dėl kurių didelė skydliaukės hormono dalis gali būti neįsisavinta ir pasišalinti per žarnyną. 

Todėl skydliaukės hormonų tabletes reikia gerti likus pusvalandžiui iki valgymo. Geriausia būtų laikytis kasdienės rutinos, pavyzdžiui, išgerti tabletes iškart pabudus. 

Yra žinoma, kad sojų produktai ir kava gali labai apsunkinti geriamojo skydliaukės hormono įsisavinimą.

Skirtingoms dozėms reikia skirtingo dydžio skydliaukės hormono tablečių. Dozė nustatoma atsižvelgiant į hipotirozės lygį ir TSH, T3 ir T4 hormonų kiekį kraujyje.
Skirtingoms dozėms reikia skirtingo dydžio skydliaukės hormono tablečių. Dozė nustatoma atsižvelgiant į hipotirozės lygį ir TSH, T3 ir T4 hormonų kiekį kraujyje.

Yra keletas taisyklių, kurios gali padėti sukurti įprastą hormonų tablečių vartojimo tvarką: 

  • Reguliarus vartojimas, galbūt tuo pačiu metu 
  • Vartojimas likus pusvalandžiui iki pusryčių 
  • Griežtai laikykitės gydytojo nurodymų; iš pradžių jis gali paskirti mažesnę tiroksino dozę ir paskui ją didinti, kad būtų pasiektas reikiamas lygis. 
  • Būtina reguliariai tikrinti kraują, ypač TTH rodiklį
  • Skydliaukės hormonų tablečių vartojimą turi stebėti gydytojas, kuris prireikus, esant įvairiems gyvenimo pokyčiams, gali koreguoti dozę. 
  • Skydliaukės hormonų tabletės visada turi būti to paties gamintojo, nes tablečių sudėtis gali skirtis, o tai gali turėti įtakos jų metabolizmui. Tai yra svarbu, nes skydliaukės hormono koncentracija yra labai nedidelė (matuojama mikrogramais). 
  • Prieš kraujo tyrimą tablečių vartojimą reikia atidėti, kol bus paimtas kraujo mėginys. 
  • Venkite vartoti tabletes su hormonais kartu su maistu, kurio pagrindą sudaro sojos, kava ar pienas 

Hipotirozė yra dažniausia priežastis skiriant gydymą skydliaukės hormonais. 

Gydymo tikslas – palaikyti skydliaukės funkciją tokiose pačiose ribose, kaip ir žmonių, neturinčių skydliaukės sutrikimų, t. y. palaikyti TTH lygį normos ribose. 

Yra sintetinių ir natūralių skydliaukės hormonų skirtingomis dozėmis ir deriniais. Standartiniu hipotirozės gydymo būdu laikomas grynas sintetinis skydliaukės hormonas.  

Gydytojas parenka skydliaukės hormonų dozę ir rūšį, atsižvelgdamas į žmogaus svorį, amžių ir kitas medicinines būkles. Tuomet gydytojas turi koreguoti dozę, kad skydliaukės funkcija būtų normali. Gydytojas įsitikina, kad skydliaukės hormonų dozė yra tinkama, reguliariai atlikdamas fizinę apžiūrą ir tikrindamas TTH kiekį.  

Geriausia, kad pacientas viso gydymo metu vartotų to paties prekės ženklo skydliaukės hormonus. Jei dėl kokių nors priežasčių prekės ženklą reikia keisti, tai turėtų būti daroma tik griežtai vadovaujant gydytojui, o skydliaukės funkcija turėtų būti tikrinama iš naujo.

Net vartojant to paties prekės ženklo tabletes, skydliaukės hormonų tablečių sudėtis gali šiek tiek pasikeisti (pasikeičia pagalbinių vaisto medžiagų sudėtis). Jei apie tokius pokyčius sužinojote iš vaistinės ar informacinio lapelio, kreipkitės į gydytoją ir dar kartą pasitikrinkite skydliaukės funkciją.

Nenutraukite skydliaukės hormonų vartojimo nepasitarę su gydytoju

    SVARBU.

Ši informacija netaikoma savidiagnostikai ir dėl diagnozės nustatymo raginame kreiptis į gydytoją.

 Diagnozę nustatyti ir sprendimą dėl gydymo priimti gali tik asmeniškai jus apžiūrėjęs gydytojas. 

Skydliaukės sutrikimo ar ligos simptomai:

Simptomai gali būti su skydliauke susijusios ligos požymis. Jas gali diagnozuoti tik gydytojas. 

Skydliaukės sutrikimų valdymas:

Nustatęs tikslią diagnozę, gydytojas imasi skydliaukės ligos gydymo. Kad pacientas kruopščiai laikytųsi gydymo plano, jis turi būtinai įsitraukti į skydliaukės būklės valdymą.